Büyükelçimiz Sayın Hüseyin Avni Karslıoğlu'nun Yeni Yıl Mesajı

Berlin Büyükelçiliği 24.12.2013

T.C. BERLİN BÜYÜKELÇİSİ H. AVNİ KARSLIOĞLU’NUN

ALMANYA TÜRK TOPLUMUNA YÖNELİK YENİ YIL MESAJI

Almanya Türk toplumunun değerli mensupları,

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi olarak sizlerle birlikte geçirdiğim ikinci yılımı tamamlamış bulunuyorum. Aradan geçen bu süre içerisinde her fırsatta sizlerle birlikte olmaya, etkinliklerinize iştirak etmeye, sorunlarınızı ve taleplerinizi dinlemeye, bunları konusuna göre devletimizin ilgili merciilerine ya da Alman muhataplarıma iletmeye ve çözüm yollarının bulunmasına vesile olmaya çalıştım.

Bütün bu süreçte dikkatimi çeken bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Almanya’da yaşayan Türk toplumu olarak belli bir konuda ne kadar biraraya gelebiliyor ve ortak bir şekilde hareket edebiliyorsanız o kadar etkili olabiliyorsunuz. Özellikle Almanya’da yaşıyor olmaktan kaynaklanan bazı ortak sorunlarda toplum ve STK’lar olarak gücünüzü birleştirdiğinizde sergilediğiniz duruş hiçkimsenin sizleri görmezden gelemeyeceği kadar etkili oluyor. Müşterek paydalarda buluşmak suretiyle sesinizi gür bir şekilde duyurmaya devam etmenizi temenni ediyorum.

Geride bıraktığımız yıl boyunca Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımız resmi, dini ve özel günlerde kapılarını sizlere açtılar, Ramazan ayında iftarlarda, Muharrem ayında sofralarda / aşurelerde biraraya geldik, farklı inançlara mensup insanlarımızı kabul ettik, keza ayrım yapmaksızın kendilerini ve ibadethanelerini ziyaret ettik. Bu vesilelerle bizleri aynı kılan yönlerimizin ne kadar çok olduğuna bir kere daha şahit olduk. Toplumumuzun farklı kesimleri arasındaki diyaloğun artarak devam etmesi sevindiricidir. Temsilciliklerimizin herkesi kucakladığını ve kapılarının herkese açık olduğunu bir kere daha vurgulamak istiyorum. Bizlerle ve kendi aranızdaki temaslarınızı çeşitlendirerek sürdürmeye devam etmenizi diliyorum.

Farklı konularda ve alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda sivil toplum kuruluşumuzun mevcudiyeti memnuniyet vericidir. Konularınızla ilgili olarak Büyükelçiliğimizi ve Başkonsolosluklarımızı ziyaretlerinizi sürdürmenizi bekliyorum. Yaşlı ve genç kuşaklar arasındaki tecrübe aktarımına, kadınlarımızın sosyal hayata iştirakini önemsiyor ve destekliyorum. Sivil toplum kuruluşlarımızın kendi aralarındaki işbirliğinin ve iletişim ağlarının gelişmesi hepimizin yararınadır. Bizler de imkanlarımız çerçevesinde sizlere destek olmaya devam edeceğiz.

Başkonsolosluklarımızın fiziki kapasitelerinin iyileştirilmesine ve hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik çabalarımız geçtiğimiz yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da devam edecektir. Bu çerçevede, açılışı 30 Ekim 2012 tarihinde yapılan ve hepimizin gurur duyduğu prestijli Büyükelçilik binamızın yanı sıra önümüzdeki dönemde bazı Başkonsolosluklarımızın yeni binalarına kavuşturulmalarına yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir. Bu şekilde, sizlere sunulan hizmetin en hızlı ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilmesini hedeflemekteyiz.

Genel olarak her alanda olumlu seyreden Almanya-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi ve Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın Alman toplumunun her kademesindeki yerinin güçlendirilmesi konusunda hep birlikte güzel çalışmalar yapılmakta olduğunu görüyorum. Bundan da büyük mutluluk ve memnuniyet duyuyorum. Ancak bunları yeterli görmeyerek, daha iyisine ulaşmak için çabalarımızın devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu doğrultuda her fırsatta sizlerle birlikte olmak, sizlerin düşünceleri ile beslenmek, sizlerin katkıları ile güçlenmek bizi daha da motive edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinize sağlık, mutluluk ve esenlikler diler, Büyükelçiliğimiz ve çalışanları adına yeni yılınızı en içten duygularımla kutlarım.

Selam ve sevgilerimle,

H. Avni KARSLIOĞLU

T.C. Berlin Büyükelçisi

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 14:00

Pasaport ve Kimlik Kartı Teslimat saatleri: Hafta içi her gün 09:00 - 13:00 arasındadır. Diğer işlemler için randevu temelli çalışılmaktadır.
24.12.2020 25.12.2020 1. ve 2. Noel günü
31.12.2020 Yılbaşı
1.1.2021 Yeni Yıl
6.1.2021 Dini Tatil
16.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
1.5.2021 İşçi Bayramı
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Gün ve Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı (1.Gün)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Dini Tatil (Allerheiligen)
24.12.2021 Dini Tatil - Noel Arifesi
31.12.2021 Yılbaşı