29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu Konuşması

Kadir Hidayet Eriş 29.10.2013
İYİ AKŞAMLAR, GUTEN ABEND,
SEEHR GEERTER HERR STAATS SEKRETER /MİN. ……..LİEBE GESTE,
BAŞKONSOLOSLUĞUMUZ ADINA VE EŞİMLE BİRLİKTE CUMHURİYETİMİZİN 90.YILDÖNÜMÜ RESEPSİYONUNA HOŞGELDİNİZ DİYOR, CUMHURİYET BAYRAMIMIZIN ÜLKEMİZE HAYIRLI, UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM.
BU EN BÜYÜK BAYRAMIMIZ KUTLU MUTLU OLSUN!!!!
O GÜNLERİN ŞARTLARI ALTINDA İNANILMAZ DERECEDE GÜÇ MÜCADELELERDEN GEÇEREK BİZLERE BU BÜYÜK GÜNÜ ARMAĞAN EDEN, BU GÜZEL CUMHURİYET HAVASINI SOLUMAMIZI SAĞLAYAN BÜYÜK ÖNDERİMİZ ATATÜRK’Ü VE TÜM FİKİR ARKADAŞLARINI HASRETLE, ŞÜKRANLA VE RAHMETLE BİR KEZ DAHA ANIYORUZ.
BU VESİLE İLE BU SALONDA BULUNAN KONUKLARIMIZA, BİR FIRSATINI BULDUKLARINDA, MÜNİH’E KARAYOLU İLE SADECE 3 SAAT UZAKLIKTA BULUNAN İSVİÇRE’NİN LOZAN KENTİNE GİDEREK ORADAKİ MEŞHUR BEAU-RİVAGE PALACE OTELİ’Nİ ZİYARET ETMELERİNİ VE CUMHURİYETİMİZİN İLAN EDİLDİĞİ BUGÜN, YANİ 29 EKİM’DEN 3 AY ÖNCE 24 TEMMUZ 1923’TE GENÇ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN BAĞIMISIZ VE EŞİT DEVLET OLARAK ULUSLARARASI ARENADA TANINMASINI SAĞLAYAN O TARİHİ LOZAN ANLAŞMASININ İMZALANMASI SIRASINDAKİ ATMOSFERİ BİR KEZ DAHA YAŞAMALARINI ÖNERİYORUM.
EVET, BENİM VE EŞİMİN SİZLERLE BİRLİKTE KUTLADIĞIMIZ BU DÖRDÜNCÜ CUMHURİYET BAYRAMI İLE MÜNİH’TE 3. YILIMI DOLDURMUŞ OLUYORUM.
ALMANYA’NIN EN GÜZEL COĞRAFYALARINDAN BİR OLAN BAVYERA EYALETİNDE VE BU MEDENİ, GÜVENLİ, MÜREFFEH MÜNİH KENTİNDE AİLECE YAŞAMAKTAN BEN VE EŞİM DE, SİZLER GİBİ BÜYÜK BİR MUTLULUK DUYMAKTAYIZ. BUGÜNE KADAR BURADA GEREK ÖZEL HAYATIMIZDA, GEREK GÖREVİM ESNASINDA BAVYERA MAKAMLARINDAN GERÇEKTEN ÇOK YAKIN İLGİ VE HÜSN-Ü KABUL GÖRDÜĞÜMÜ DE AYRICA İFADE ETMELİYİM.
BU YIL İÇİNDE TÜRKİYE-BAVYERA ARASINDA EKONOMİ, GÜVENLİK, SİAYSİ VE SOSYAL İÇERİKLİ YİNE GÜZEL VE VERİMLİ BİRÇOK RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİ. EKONOMİ BAKANI SAYIN ZEİL VE HEYETİ, BAVYERA EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE MÜNİH EMNİYET MÜDÜRÜ HEYETLERİ, NSU DAVASI NEDENİYLE TBMM İNSAN HAKLARI KOMİSYONU HEYETLERİ, EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI HEYETİ, MÜNİH MESSE FUARI NEDENİYLE BİRÇOK TİCARET ODASI HEYETİ KARŞILIKLI ZİYARETLERDE BULUNDULAR. BUNUN YANI SIRA KÜLTÜR, SANAT VE SPORTİF ALANLARDA DA KARŞILIKLI DEĞİŞİM PROGRAMLARININ GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİNİ MEMNUNİYETLE MÜŞAHEDE ETTİK.
BU VESİLE İLE, SON SEÇİMLER SONRASINDA KURULAN YENİ BAVYERA KABİNESİNİ HÜKÜMETİMİZ ADINA KUTLUYOR VE YENİ DÖNEMDE DE İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİN DAHA DA GELİŞECEĞİNİ UMUYORUZ. ÖZELLİKLE MEVCUT 5 MİLYAR AVRO CİVARINDAKİ TİCARET HACMİMİZ İLE ARAMIZDAKİ TURİZM POTANSİYELİMİZİN DAHA DA GELİŞMESİNİ BEKLİYORUZ.
BUGÜN ARTIK MÜNİH İLE İSTANBUL VEYA ANKARA VEYA İZMİR ARTIK ÇOK YAKIN. BU DESTİNASYONLARA MÜNİH HAVAALANINDA ÇEŞİTLİ HAVAYOLU SEÇENEKLERİ İLE GÜNDE 15 DEN FAZLA UÇUŞ MEVCUT. ÖRNEĞİN BERLİN’E GİDİŞ-GELİŞ UÇUŞ SÜRESİ İÇİNDE YANİ İKİ SAATİ BİRAZ AŞKIN BİR ZAMANDA BU DESTİNASYONLARA RAHATÇA VE SADECE BİR KİMLİKLE ULAŞABİLİYORSUNUZ. UMARIM BİR GÜN BİZİM VATANDAŞLARIMIZ DA VİZESİZ BİR ŞEKİLDE BU ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRLER!!
DİĞER YANDAN, BİR BUÇUK MİLYONA YAKIN BAVYERALI TURİSTİN HER YILKİ TERCİHİ TÜRKİYE OLUYOR. BU DEMEKTİR Kİ GÜNEŞ, DENİZ, TARİH, KIŞ SPORLARI, İNANÇ VE KONFERANS TURİZMİ AÇISINDAN NEREDEYSE HER AY BİR İNGOLSTADT KENTİ TÜRKİYE’YE GİDİYOR.
AYRICA BUGÜN BAVYERA’DA SAYILARI YARIM MİLYONA YAKLAŞAN NÜFUSUYLA İKİ ÜLKE ARASINDA DOSTLUK KÖPRÜSÜ OLUŞTURAN SİZLERİN SAYESİNDE BU İLİŞKİLERİN HER ALANDA DAHA DAGELİŞMESİNİ BEKLEDİĞİMİZİ İFADE İLE SÖZLERİME SON VERİYOR, İYİ BİR BAYRAM AKŞAMI GEÇİRMENİZİ DİLİYORUM

Pazartesi - Cuma

09:00 - 14:00

Pasaport ve Kimlik Kartı Teslimat saatleri: Hafta içi her gün 09:00 - 13:00 arasındadır. Diğer işlemler için randevu temelli çalışılmaktadır.
24.12.2020 25.12.2020 1. ve 2. Noel günü
31.12.2020 Yılbaşı
1.1.2021 Yeni Yıl
6.1.2021 Dini Tatil
16.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Dini Tatil - Paskalya Arifesi
5.4.2021 Dini Tatil - Paskalya
1.5.2021 İşçi Bayramı
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Gün ve Dini Tatil - Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Dini Tatil - Küçük Paskalya
3.6.2021 Dini Tatil - Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı (1.Gün)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Dini Tatil (Allerheiligen)
24.12.2021 Dini Tatil - Noel Arifesi
31.12.2021 Yılbaşı